دکتر سمیرامیس هوشیار

متخصص زنان و زایمان


بی نظمی عادت ماهانه

گاهی سوالاتی درمورد عادت ماهیانه برای خانمها پیش میآید، مثل چرا خونریزیام اینقدر سنگین است؟ چرا پریودم عقب افتاده است؟ چرا این ماه دو بار پریود شدم؟ بااینکه نامنظم شدن عادتماهیانه مسئلهای خطرناک نیست، اما خیلی مهم است که بفهمید دلیل آن چیست.

عادت ماهیانه طبیعی
خانمها در حالت عادی میبایست حدود هر 30 روز یک بار، به مدت سه تا هفت روز عادت ماهانه شوند.بعد از گذشت چند سال از عادتماهیانه، چرخهای برای آنها ایجاد میشود. بعضی خانمها حتی میتوانند ساعتی که قرار است پریود شوند را پیشبینی کنند.میزان خونی که طی هر قاعدگی از دست میرود، در خانمهای مختلف متفاوت است. بعضی خانمها از ابتدا پریودهای سنگینتری دارند و بعضی پریودی واقعا سبک دارند که اصلا احساس نمیشود.

عادت ماهیانه نامنظم
پریود نامنظم نوعی خونریزی است که در مقایسه با قاعدگیهای قبلی غیرطبیعی می باشد و میتواند شامل هر چیزی از دیر شدن عادتماهیانه تا زود رسیدن آن، خونریزی بسیار کم تا خونریزی خیلی سنگین باشد.اگر معمولا عوارض پیش از قاعدگی را تجربه نمیکنید، ولی حالا دچار دلدردها، نفخ و سردردهای شدید می شوید هم میتوانید آن را نامنظم شدن عادتماهیانه بدانید.

علل عادت ماهیانه نامنظم
بارداری
بدن خانمها در زمان بارداری، سطوح مختلفی از هورمونها را ترشح میکند که موجب متوقف شدن عادتماهیانه میشود. البته در برخی موارد، قبل از اینکه عادتماهیانه در خانم باردار به کلی قطع شود، کم شدن خونریزی یا عقب افتادن آن را تجربه میکند. اگر احتمال می دهید باردار هستید، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

استرس
استرس شایع ترین دلیل به هم خوردن نظم عادتماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمونهای جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان قاعدگی شما تغییر خواهد کرد.

رژیمغذایی
یکی دیگر از متداولترین علتهای بر هم خوردن نظم عادتماهیانه، غذاهایی است که میخورید و مهم تر از آن وزنتان. اگر رژیمغذاییتان سرشار از کربوهیدرات باشد یا وزن اضافه کرده باشید، بدنتان سطح متفاوتی از برخی هورمونها را تولید خواهد کرد. برای خانمهایی که وزن کم میکنند نیز این مشکل پیش میآید.

ورزش
بدن برای قاعدگی به انرژی نیاز دارد. اگر میزان بالایی از انرژیتان را در باشگاه ورزشی و از طریق ورزش میسوزانید، چیز دیگری برای بدنتان باقی نمیماند که در جریان عادتماهیانه مصرف کند.

قرصهای ضدبارداری
ممکن است چند ماه طول بکشد تا بدنتان به دوز هورمونهایی که قرصهای ضدبارداری وارد بدنتان میکنند، عادت کند.
مصرف الکل
کبد با متابولیزه کردن استروژن و پروژسترون، به تنظیم چرخه قاعدگی زنان کمک میکند. مصرف الکل میتواند باعث آسیب کبد شود و در عملکرد آن برای متابولیزه هورمونهای زنانه اختلال ایجاد میکند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک
این مشکل موجب میشود که کیستهایی در تخمدان ایجاد شود که در تخمکگذاری عادی ایجاد اختلال میکند. سایر علائم این مشکل شامل رشد موهای زائد، افزایش وزن، شوره سر و ناباروری است. این مشکلات شامل اندومتریوز، سرطان تخمدان و بیماری قلبی میشود.

یائسگی
در یائسگی نیز مانند بارداری ، هورمونهای بدن تغییر میکنند. نامنظم شدن عادتماهیانه میتواند 10 سال قبل از یائسگی شروع شود.
مصرف داروها
اگر اخیرا بیمار شده اید و مجبور هستید دارو بخورید ، ممکن است عادتماهیانهتان یک تا دو روز دیرتر اتفاق بیفتد. دلیل عمده آن این است که بیشتر داروها در نحوه تولید استروژن و پروژسترون در بدنتان اختلال ایجاد میکنند.

برخورد با عادت ماهیانه نامنظم
در مورد علائمی که دارید و وضعیت عادتماهیانهتان به پزشک توضیح دهید. پزشک ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکملهای دارویی ، فعالیتهای کاهنده استرس ، تغییر در رژیمغذایی و برنامه ورزشی باشد


آدرس مطب : 1
تلفن : 32318919 - 071

نظرات کاربران درباره این مطلب :

neda [ 1394-03-17 ]
ok

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمانهای آتروفی و خشکی وکیست پیلونیدال یا کیست مراههای افزایش شیر مادر چپوکی استخوان یا استوپروزراههای جلوگیری از سرطان پرده بکارت چیست ؟زگیل تناسلیآموزش بهداشت جنسیسرد مزاجی و درمان با لیزرآی یو آی چیست ؟عمل تنگ کردن واژن یا واژیلیزر جوانسازی واژنآیا لیزر واژینال موثر اسانواع روشهای جلوگیری از صفحه اصلیمهمترین اقدامات قبل از باثر رژیم غذایی بر جنسیت جسوالات پزشکیمیوم یا فیبروم رحمی چیست اختلال عملکرد جنسی در ياپیامهای کاربرانماستالژی یا درد پستانبی نظمی عادت ماهانهسایتهای دیگرنقش لیزر در درمان بیماریبرای سلامت تخمک چه کارهانشانه های تخمک گذاری چیستماس با ماهموروِیید یا بواسیرترمیم پرینه ( پرینورافی ) هوش هیجانی چیست؟تست سرطان دهانه رحم یا پاو رزش بارداریخونریزی بعد از نزدیکیواژینیسموس یا مقاربت دردخشکی واژنیائسگی چیست ؟