دکتر سمیرامیس هوشیار

متخصص زنان و زایمان


میوم یا فیبروم رحمی چیست ؟

تومورخوش خیمی است که ازعضلات صاف رحم به وجود می آید و در اندازه ها و تعداد مختلف و در هر قسمتی از رحم بروز میکند.فیبروم یا میوم رحمی بسیار شایع بوده و گاهی علامت ندارد.

عوامل موثر در ایجاد میوم رحمی

سن : با بالارفتن سن زنان احتمال ابتلا به فیبروم نیز افزایش می یابد، به خصوص در سن 30 تا 50 سالگی اما پس از یائسگی عمدتا فیبروم ها کوچک می شوند. سابقه خانوادگی : داشتن فرد مبتلا در خانواده ریسک ابتلا را در افراد دیگر خانواده افزایش می دهد. به خصوص ریسک ابتلا به فیبروم در زنی که مادر مبتلا داشته باشد سه برابر افراد عادی است. نژاد. زنان افریقایی امریکایی نسبت به زنان دیگر شانس ابتلای بیشتری دارند. چاقی : ریسک ابتلا به فیبروم در زنان چاق بیش از بقیه خانمها می باشد. عادات غذایی : خوردن مقدار زیاد گوشت قرمز و ژامبون با ریسک بالای ابتلا به فیبروم رابطه دارد. به نظر می رسد مصرف مقدار زیاد سبزیجات ریسک ابتلا را کاهش می دهد. عوامل هورمونی ( استروژن و پروژسترون ) عوامل ژنتیکی

فیبروم ها تحت تأثیر میزان هورمون های بدن هستند. در دوران بارداری فیبروم ها به سرعت رشد می کنند؛ یعنی دقیقاً در زمانی که سطح استروژن و پروژسترون بدن بالاست. همچنین زمانی که داروهای هورمونی برای افراد مبتلا تجویز می شود، فیبروم ها کوچک یا بزرگ می شوند یا از بین می روند. به علاوه زمانی که فرد به سن یائسگی می رسد رشد فیبروم ها متوقف می شود و یا این که یکباره کوچک می شوند.

آیا امکان دارد فیبروم سرطانی شود ؟
فیبروم ها تقریباً همیشه خوش خیم هستند. بسیار به ندرت ( تقریباً یک مورد از هزار ) احتمال دارد که فیبروم سرطانی در فردی ایجاد شود؛ که لیومیوسارکوما ( leiomyosarcoma ) نامیده می شود.داشتن فیبروم ریسک ابتلا به سایر انواع سرطان رحم را نیز در فرد افزایش نمی دهد.

راههای درمانی میوم رحمی
بر اساس سن بیمار و نوع و محل قرارگیری و سایز میوم رحمی و همینظور با توجه به علایمی که برای بیمار ایجاد کرده است جهت درمان دارویی و یا جراحی میومکتومی ( خروج میوم ها ) و یا هیسترکتومی ( خروج رحم ) تصمیم گیری میشود.


آدرس مطب : 1
تلفن : 32318919 - 071

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سرد مزاجی و درمان با لیزرلیزر جوانسازی واژنعمل تنگ کردن واژن یا واژیمهمترین اقدامات قبل از بصفحه اصلیمیوم یا فیبروم رحمی چیست سوالات پزشکیماستالژی یا درد پستانپیامهای کاربراننقش لیزر در درمان بیماریسایتهای دیگرنشانه های تخمک گذاری چیسهموروِیید یا بواسیرهوش هیجانی چیست؟و رزش بارداریواژینیسموس یا مقاربت دردیائسگی چیست ؟کیست پیلونیدال یا کیست مپوکی استخوان یا استوپروزپرده بکارت چیست ؟آموزش بهداشت جنسیآی یو آی چیست ؟آیا لیزر واژینال موثر اسانواع روشهای جلوگیری از اثر رژیم غذایی بر جنسیت جاختلال عملکرد جنسی در يابی نظمی عادت ماهانهبرای سلامت تخمک چه کارهاتماس با ماترمیم پرینه ( پرینورافی ) تست سرطان دهانه رحم یا پاخونریزی بعد از نزدیکیخشکی واژندرمانهای آتروفی و خشکی وراههای افزایش شیر مادر چراههای جلوگیری از سرطان زگیل تناسلی