دکتر سمیرامیس هوشیار

متخصص زنان و زایمان


پرده بکارت چیست ؟

تعریف
دریچه واژن یک غشای مخاطی نازکی دارد که پرده بکارت نامیده میشود. وسط آن سوراخی وجود دارد که عبور خون را طی قاعدگی میسر میکند. پرده بکارت در خانمهای مختلف شکلها و اندازههای متفاوتی دارد؛ حتی بعضی از دختران بدون پرده بکارت به دنیا میآیند. این پرده هیچ عملکرد بیولوژیکی ندارد.

محل قرارگیری
محل پرده بکارت اندامجنسی خارجی میباشد: دهانه واژن که تقریباً سوراخ را میپوشاند. پرده بکارت در عمق واژن قرار نمیگیرد اما با استفاده از یک آینه که در دهانه واژن قرار داده شود، با باز نگه داشتن پاها و سایر قسمتهای اندامجنسی قابل مشاهده است.

انواع پرده بکارت
زنان با پردههای بکارت در شکلها و اندازههای مختلف و برخی بدون پرده بکارت متولد میشوند. بهطور کلی، با بالا رفتن سن، پرده دچار تغییرات مختلفی میشود. اکثر زنان پرده بکارتی هلالی شکل دارند. این شکل عبور خون قاعدگی را میسر میسازد. اما انواع دیگری از پرده بکارت نیز وجود دارد که نیاز به دخالت جراحی دارند زیرا در عملکرد طبیعی بدن اخلال ایجاد میکند. این پردههای مشکلساز از قرار زیر هستند:

- پرده بکارت بسته
این نوع پرده بکارت به طور کامل دهانه واژن را میبندد و از عبور جریان خون و ترشحات دیگر جلوگیری میکند و میتواند درنتیجه وجود ناهنجاری در سلولهای مخاطی پرده بکارت ایجاد شود. این نوع پرده منجر به جمع شدن و عقبگرد خون در واژن و همچنین افزایش حجم شکم و درد در این ناحیه میشود. زنانی که چنین پردهای دارند دچار بروز اختلال در دفع و ادرار میشوند. وقتی این علائم درکنار هم و فقدان عادتماهیانه ایجاد شوند، پرده بکارت بسته تشخیص داده میشود.با اینکه برخی از این نوع پردهها با بزرگتر شدن دختر و ورود او به نوجوانی کمکم قابلیت ارتجاعی بیشتری پیدا کرده و خودبهخود کمی باز میشوند، برخی از آنها نیز برای باز شدن نیازمند عملجراحی میشوند. در این روش یک قسمت کوچکی از پرده برداشته میشود تا دریچهای ایجاد شود که عبور خون را به خارج از واژن مقدور میکند. اما این عمل نباید روی کودکان انجام شود زیرا استروژن کافی در بدن خود ندارند. باید ابتدا سطح استروژن در بدن از طریق آزمایش سینه که علائمی از بزرگ شدن سینه را نشان میدهد، اندازهگیری شود.

- پرده بکارت بسته با سوراخ ریز
در این نوع پرده، به نظر میرسد که دریچه واژن کاملاً با پرده پوشانده شده است و این نوع پرده معمولاً با پرده بسته اشتباه گرفته میشود اما با آزمایش دقیق سوراخی در پرده مشاهده میشود که معمولاً بااستفاده از میکروسکوپ قابل مشاهده است. در این وضعیت، مقدار کمی خون قاعدگی میتواند از آن عبور کند اما بااینحال این دریچه آنقدر بزرگ نیست که خونریزی را تسهیل کند. این افراد معمولاً بخاطر کند بودن خروج خون از واژن پریودهای طولانیتری دارند. زمانی که این زنان رابطه جنسی نیز تجربهای بسیار دردناک خواهد بود زیرا این پردهها طی رابطه پاره میشوند.این نوع پرده بکارت به مرور زمان کشیده شده و سوراخ بزرگتر میشود. اما برای تسهیل وضعیت در مدت کوتاه نیاز به عمل جراحی است، یک عمل کوتاه و ساده مثل عملی که برای پردههای بسته انجام میشود. یک قسمت کوچک از بافت پرده بکارت برداشته شده تا سوراخ بزرگتر شود. این عمل عبور خون را طی قاعدگی آسانتر میکند.

- پرده بکارت تیغهای یا دوسوراخی
در این نوع پرده دسته بافت اضافهای وجود دارد که نه تنها یک سوراخ بلکه دو سوراخ واژن ایجاد میکند. خونریزی قاعدگی نیز برای عبور از این سوراخهای ریز با مشکل مواجه میشود. رابطه جنسی نیز برای زنانی که چنین پردههایی دارند، دردناک بوده و با خونریزی طولانی همراه است. برای پاره کردن این نوع پرده بهتر است عمل جراحی انجام شود زیرا پاره کردن توسط خود شخص با ناراحتی و مشکلات دیگر همراه خواهد بود.این نوع پرده بسیار نادر است و در یک نفر از هر ۲۰۰۰ نفر اتفاق میافتد و بیشتر تشخیصات طی دوران نوجوانی و معمولاً تصادفی انجام میگیرد. خوشبختانه جراحی پرده دوسوراخی سریع است و علائم آن نیز به زودی از بین میرود. این عمل حدود ۱۵ دقیقه به طول میانجامد و فقط کمی ناراحتی بدون درد به همراه دارد. در این جراحی، نوار بین دو سوراخ بریده میشود تا سوراخ بزرگتر شود. بعد از گذشت یک روز، فرد میتواند به فعالیتهای روزمره خود برگردد. بعد از عمل فرد میتواند به راحتی از تامپون استفاده کرده و بدون درد و خونریزی رابطه جنسی داشته باشد.

پاره شدن پرده بکارت
پرده بکارت به طرق مختلف پاره میشودو تنها با رابطه جنسی اتفاق نمیافتد، گرچه رابطه جنسی متداولترین علت آن است. دختران فعال با ورزش ، دوچرخه سواری، رقص، پریدن و سایر فعالیتهای فیزیکی بیشتر درمعرض کشیده شدن پرده بکارت و پاره شدن آن قرار دارند. وارد کردن تامپون نیز میتواند موجب کشیده شدن پرده بکارت شود. البته وارد کردن انگشت به داخل واژن با نیروی کافی نیز ممکن است باعث پاره شدن آن شود.درصورت وجود درد و خونریزی میتوانید متوجه شوید که پرده بکارتتان پاره شده است یا خیر. اما برخی از زنان به خاطر نازکتر بودن پرده بکارتشان دچار درد یا خونریزی نمیشوند.

جراحی پرده بکارت
برای از بین بردن ناهنجاری برخی از انواع پردههای بکارت، عمل جراحی صورت میگیرد که قسمت کوچکی از پرده در این عمل برداشته میشود تا سوراخ آن بزرگتر شود. این عمل معمولاً فقط چند دقیقه طول میکشد.رابطه جنسی متداولترین فعالیتی است که موجب پاره شدن پرده بکارت میشود به همین دلیل است که دستنخورده بودن پرده بکارت نشانه باکرگی است.


آدرس مطب : 1
تلفن : 32318919 - 071

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آموزش بهداشت جنسیزگیل تناسلیآی یو آی چیست ؟سرد مزاجی و درمان با لیزرلیزر جوانسازی واژنآیا لیزر واژینال موثر اسعمل تنگ کردن واژن یا واژیمهمترین اقدامات قبل از بانواع روشهای جلوگیری از صفحه اصلیمیوم یا فیبروم رحمی چیست اثر رژیم غذایی بر جنسیت جسوالات پزشکیپیامهای کاربرانماستالژی یا درد پستاناختلال عملکرد جنسی در ياسایتهای دیگرنقش لیزر در درمان بیماریبی نظمی عادت ماهانهنشانه های تخمک گذاری چیسبرای سلامت تخمک چه کارهاهموروِیید یا بواسیرتماس با ماهوش هیجانی چیست؟ترمیم پرینه ( پرینورافی ) و رزش بارداریتست سرطان دهانه رحم یا پاواژینیسموس یا مقاربت دردخونریزی بعد از نزدیکییائسگی چیست ؟خشکی واژنکیست پیلونیدال یا کیست مدرمانهای آتروفی و خشکی وپوکی استخوان یا استوپروزراههای افزایش شیر مادر چپرده بکارت چیست ؟راههای جلوگیری از سرطان